A Spin in the Toyota

Författare

Mats Mogren; leg. psykolog och leg. psykoterapeut. Tidigare verksam vid GPI.

ÖVERSIKT

Artikeln skildrar ett nyskapande behandlingsprojekt i Argentina där personer med psykossjukdom integrerades i ett lokalsamhälle genom arbete, kultur och gemenskap. Författaren beskriver hur delaktighet, kreativt skapande och samverkan med det omgivande samhället bidrog till återhämtning och utmanade traditionella synsätt på psykiatrisk vård och institutioner.

Fler texter

Text

Skam i handledningen

Johanna Almlöf

Artikeln utforskar hur skam kan påverka handledningssituationen och begränsa kreativitet och reflektion. Hur nyfikenhet, lekfullhet och ett tryggt handledningsrum kan skapa förutsättningar.

Text

Hemlängtan – om berusning och att söka ett hem

Cecilia Bergstedt

Artikeln utforskar människans behov av att känna sig hemma – både i den yttre världen och inom sig själv.

Text

Att förlora någon omistlig

Anders Kjällström

Vad händer i en sorgegrupp? I denna artikel skildrar Anders Kjällström arbetet med en sorgegrupp för anhöriga till ungdomar som omkom i katastrofbranden i Göteborg.